Vicor Corporation V48C48M150BS2
V48C48M150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48M150BS2.pdf
Availability of V48C48M150BS2
QUANTITY
V48C48M150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M150BS2
Internal Part NumberEIS-V48C48M150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M150BS2
Related LinksV48C48, V48C48M150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M150BS2 Details Description
Related parts for V48C48M150BS2
TVS DIODE 160VWM TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR O-D SC70-5 datasheet.pdf
IC RCVR/BUFFER PECL/ECL 8-MLF datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 38POS datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
INDICATOR SS LED YLW PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf