Vicor Corporation V48C48M75B3
V48C48M75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48M75B3.pdf
Availability of V48C48M75B3
QUANTITY
V48C48M75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M75B3
Internal Part NumberEIS-V48C48M75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M75B3
Related LinksV48C4, V48C48M75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M75B3 Details Description
Related parts for V48C48M75B3
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 3/4" BLK 150' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 133 OHM 1206 datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 20KV WHITE 100' datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A AXIAL datasheet.pdf