Vicor Corporation V48C48M75BG2
V48C48M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48M75BG2.pdf
Availability of V48C48M75BG2
QUANTITY
V48C48M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C48M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M75BG2
Related LinksV48C48, V48C48M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M75BG2 Details Description
Related parts for V48C48M75BG2
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR DUAL .100" datasheet.pdf