Vicor Corporation V48C48M75BS2
V48C48M75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48M75BS2.pdf
Availability of V48C48M75BS2
QUANTITY
V48C48M75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C48M75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M75BS2
Related LinksV48C48, V48C48M75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M75BS2 Details Description
Related parts for V48C48M75BS2
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHO LGY 4X4"X 6' datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1200V 600A F SER datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf