Vicor Corporation V48C48T150BF2
V48C48T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48T150BF2.pdf
Availability of V48C48T150BF2
QUANTITY
V48C48T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T150BF2
Internal Part NumberEIS-V48C48T150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T150BF2
Related LinksV48C48, V48C48T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T150BF2 Details Description
Related parts for V48C48T150BF2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM09H/AE09M/X datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 10X14" datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 128A TO-264 datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LIN INTERFACE W/WAKE 14SOIC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf