Vicor Corporation V48C5E50BS
V48C5E50BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C5E50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V48C5E50BS.pdf
Availability of V48C5E50BS
QUANTITY
V48C5E50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5E50BS
Internal Part NumberEIS-V48C5E50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5E50BS
Related LinksV48C5, V48C5E50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5E50BS Details Description
Related parts for V48C5E50BS
IDC CABLE - HSR30S/AE30G/HSR30S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf