Vicor Corporation V48C5E75B3
V48C5E75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5E75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5E75B3.pdf
Availability of V48C5E75B3
QUANTITY
V48C5E75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5E75B3
Internal Part NumberEIS-V48C5E75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5E75B3
Related LinksV48C5, V48C5E75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5E75B3 Details Description
Related parts for V48C5E75B3
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES 182 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 270 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 50' datasheet.pdf
D4N-1A2GR datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf