Vicor Corporation V48C5H100BG
V48C5H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5H100BG.pdf
Availability of V48C5H100BG
QUANTITY
V48C5H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H100BG
Internal Part NumberEIS-V48C5H100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H100BG
Related LinksV48C5, V48C5H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H100BG Details Description
Related parts for V48C5H100BG
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf