Vicor Corporation V48C5H50BG
V48C5H50BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V48C5H50BG.pdf
Availability of V48C5H50BG
QUANTITY
V48C5H50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H50BG
Internal Part NumberEIS-V48C5H50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H50BG
Related LinksV48C5, V48C5H50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H50BG Details Description
Related parts for V48C5H50BG
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 2048CPR 8MM datasheet.pdf
VARISTOR 389V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf