Vicor Corporation V48C5H75BG3
V48C5H75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5H75BG3.pdf
Availability of V48C5H75BG3
QUANTITY
V48C5H75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H75BG3
Internal Part NumberEIS-V48C5H75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H75BG3
Related LinksV48C5, V48C5H75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H75BG3 Details Description
Related parts for V48C5H75BG3
COMMON MODE CHOKE 1200UH datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 3W 3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS T/H TIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf