Vicor Corporation V48C5M100BN3
V48C5M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5M100BN3.pdf
Availability of V48C5M100BN3
QUANTITY
V48C5M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M100BN3
Internal Part NumberEIS-V48C5M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M100BN3
Related LinksV48C5M, V48C5M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M100BN3 Details Description
Related parts for V48C5M100BN3
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC BLUECORE4-PC-ROM 47-WLCSP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA6132A2-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
SFP 100 TRANSCEIVER SM(LC) datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
508 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 300A INT-A-PAK datasheet.pdf