Vicor Corporation V48C5M75BG2
V48C5M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M75BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5M75BG2.pdf
Availability of V48C5M75BG2
QUANTITY
V48C5M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C5M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M75BG2
Related LinksV48C5, V48C5M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M75BG2 Details Description
Related parts for V48C5M75BG2
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.8A 108 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
HDM 5SMPR080F090O G datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
3 POS KEY LEFT /RIGHT BRUSHED datasheet.pdf