Vicor Corporation V48C5M75BL3
V48C5M75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5M75BL3.pdf
Availability of V48C5M75BL3
QUANTITY
V48C5M75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M75BL3
Internal Part NumberEIS-V48C5M75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M75BL3
Related LinksV48C5, V48C5M75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M75BL3 Details Description
Related parts for V48C5M75BL3
CONN SCRW CLMP SPR-LOAD PA66 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BLADE TORX T27 5.12" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC BUCK BOOST SYNC ADJ 10DFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.4A 1206-8 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf