Vicor Corporation V48C5T100BF3
V48C5T100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5T100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5T100BF3.pdf
Availability of V48C5T100BF3
QUANTITY
V48C5T100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5T100BF3
Internal Part NumberEIS-V48C5T100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5T100BF3
Related LinksV48C5T, V48C5T100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5T100BF3 Details Description
Related parts for V48C5T100BF3
HOOK-UP SOLID 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 29POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf