Vicor Corporation V48C8C150BG2
V48C8C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8C150BG2.pdf
Availability of V48C8C150BG2
QUANTITY
V48C8C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C8C150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C150BG2
Related LinksV48C8C, V48C8C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C150BG2 Details Description
Related parts for V48C8C150BG2
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC 1OF2 NON-INV DEMUX 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 6TSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 5POS datasheet.pdf
XBEE PRO 802.15.4 I/O ADAPT 25PK datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 8A MED datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf