Vicor Corporation V48C8C150BS
V48C8C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8C150BS.pdf
Availability of V48C8C150BS
QUANTITY
V48C8C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C150BS
Internal Part NumberEIS-V48C8C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C150BS
Related LinksV48C8, V48C8C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C150BS Details Description
Related parts for V48C8C150BS
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 10V 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE 20M 22 AWG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf