Vicor Corporation V48C8C150BS2
V48C8C150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8C150BS2.pdf
Availability of V48C8C150BS2
QUANTITY
V48C8C150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C150BS2
Internal Part NumberEIS-V48C8C150BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C150BS2
Related LinksV48C8C, V48C8C150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C150BS2 Details Description
Related parts for V48C8C150BS2
TRANSMITTER FIBER OPTIC 13.2MBPS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
BEZEL FLANGE INDUST FOR MONITOR datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 144W datasheet.pdf