Vicor Corporation V48C8E150BF2
V48C8E150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8E150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8E150BF2.pdf
Availability of V48C8E150BF2
QUANTITY
V48C8E150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8E150BF2
Internal Part NumberEIS-V48C8E150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8E150BF2
Related LinksV48C8E, V48C8E150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8E150BF2 Details Description
Related parts for V48C8E150BF2
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
03P ECONOMY POWER .200 CL HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 19SKT PCB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
ER 17C 17#16 PIN PLUG datasheet.pdf
50 MHz, Precision, Low Distortion, Low Noise CMOS Amplifiers IC datasheet.pdf