Vicor Corporation V48C8H100B3
V48C8H100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8H100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8H100B3.pdf
Availability of V48C8H100B3
QUANTITY
V48C8H100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8H100B3
Internal Part NumberEIS-V48C8H100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8H100B3
Related LinksV48C8, V48C8H100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8H100B3 Details Description
Related parts for V48C8H100B3
IC VOICE REC/PL 150SEC EX 28TSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' REVERSED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf