Vicor Corporation V48C8H100BS3
V48C8H100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8H100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8H100BS3.pdf
Availability of V48C8H100BS3
QUANTITY
V48C8H100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8H100BS3
Internal Part NumberEIS-V48C8H100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8H100BS3
Related LinksV48C8H, V48C8H100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8H100BS3 Details Description
Related parts for V48C8H100BS3
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A 5SPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP D 14GBPS DUAL 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf