Vicor Corporation V48C8H150BN3
V48C8H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8H150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8H150BN3.pdf
Availability of V48C8H150BN3
QUANTITY
V48C8H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8H150BN3
Internal Part NumberEIS-V48C8H150BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8H150BN3
Related LinksV48C8H, V48C8H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8H150BN3 Details Description
Related parts for V48C8H150BN3
IDC CABLE- ASC26G/ AE26G / ASC26 datasheet.pdf
LASER DIODE 635NM CLASS IIIA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 1.5A SYNC 12MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf