| Internal Part Number | EIS-V48MLA1210LH | |
| Product Training Modules | Metal Oxide Varistors | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 54.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 60.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 66.5V | |
| Current - Surge | 220A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 40VAC | |
| Maximum DC Volts | 48VDC | |
| Energy | 0.90J | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V48MLA1210LH | |
| Related Links | V48MLA, V48MLA1210LH Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | MS-4 | I/O MOUNTING BOARD MINI 4POS | datasheet.pdf | |