Delta Electronics V48SR1R825NNFA
V48SR1R825NNFA picture photo
Mfg. Part Number
V48SR1R825NNFA
Brief Description
POWER MODULE 16TH BRICK 1.8V 25A
Datasheet Download
V48SR1R825NNFA.pdf
Availability of V48SR1R825NNFA
QUANTITY
V48SR1R825NNFA Order Process
Ship out your order
Specifications of V48SR1R825NNFA
Internal Part NumberEIS-V48SR1R825NNFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsV48SR Series Evaluation Procedure
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package35
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi V48SR
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 127°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max45W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48SR1R825NNFA
Related LinksV48SR1R, V48SR1R825NNFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
V48SR1R825NNFA Details Description
Related parts for V48SR1R825NNFA
CONN HEADER RT/A 10POS .100 30AU datasheet.pdf
FEMALE CONTACT datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE WCSP4 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf