| Internal Part Number | EIS-V5.5MLA0603WT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 7.1V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 8.2V | |
| Varistor Voltage (Max) | 9.3V | |
| Current - Surge | 30A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 4VAC | |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC | |