Littelfuse V5.5MLA1206WH
V5.5MLA1206WH picture photo
Mfg. Part Number
V5.5MLA1206WH
Brief Description
VARISTOR 7.1V 150A 1206
Datasheet Download
V5.5MLA1206WH.pdf
Availability of V5.5MLA1206WH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V5.5MLA1206WH Order Process
Ship out your order
Specifications of V5.5MLA1206WH
Internal Part NumberEIS-V5.5MLA1206WH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)7.1V
Varistor Voltage (Typ)8.2V
Varistor Voltage (Max)9.3V
Current - Surge150A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Energy0.40J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V5.5MLA1206WH
Related LinksV5.5ML, V5.5MLA1206WH Datasheet, Littelfuse Distributor
V5.5MLA1206WH Details Description
Related parts for V5.5MLA1206WH
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 1.13 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V 3.3V datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 12 POS datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf