Littelfuse V5.5MLN41206WA
V5.5MLN41206WA picture photo
Mfg. Part Number
V5.5MLN41206WA
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 7.1V 30A 1206
Datasheet Download
V5.5MLN41206WA.pdf
Availability of V5.5MLN41206WA
QUANTITY
V5.5MLN41206WA Order Process
Ship out your order
Specifications of V5.5MLN41206WA
Internal Part NumberEIS-V5.5MLN41206WA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLN
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)7.1V
Varistor Voltage (Typ)8.95V
Varistor Voltage (Max)10.8V
Current - Surge30A
Number of Circuits4
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Energy0.10J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V5.5MLN41206WA
Related LinksV5.5MLN, V5.5MLN41206WA Datasheet, Littelfuse Distributor
V5.5MLN41206WA Details Description
Related parts for V5.5MLN41206WA
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 600V 20A H SER datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 20POS CRIMP DUAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC TXRX CAN 0XCEPT datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 7/16" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf