Littelfuse V511HG34
V511HG34 picture photo
Mfg. Part Number
V511HG34
Brief Description
VARISTOR 735V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V511HG34.pdf
Availability of V511HG34
QUANTITY
V511HG34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V511HG34
Internal Part NumberEIS-V511HG34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHG34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy700J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V511HG34
Related LinksV511, V511HG34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V511HG34 Details Description
Related parts for V511HG34
ATTENUATOR BNC MALE/FMALE 50 OHM datasheet.pdf