Littelfuse V551HF34
V551HF34 picture photo
Mfg. Part Number
V551HF34
Brief Description
VARISTOR 778V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V551HF34.pdf
Availability of V551HF34
QUANTITY
V551HF34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V551HF34
Internal Part NumberEIS-V551HF34
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHF34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)778V
Varistor Voltage (Typ)863.5V
Varistor Voltage (Max)949V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts710VDC
Energy755J
Package / CaseSquare 34mm, Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V551HF34
Related LinksV551, V551HF34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V551HF34 Details Description
Related parts for V551HF34
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI4 datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
JUMPER 6MM 33A 4POS ZDU4/ZEI 16 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 250UH 1.2A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' REVERSED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 160W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf