Littelfuse V56ZS20PX2855
V56ZS20PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V56ZS20PX2855
Brief Description
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V56ZS20PX2855.pdf
Availability of V56ZS20PX2855
QUANTITY
V56ZS20PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V56ZS20PX2855
Internal Part NumberEIS-V56ZS20PX2855
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V56ZS20PX2855
Related LinksV56ZS2, V56ZS20PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V56ZS20PX2855 Details Description
Related parts for V56ZS20PX2855
END CAP RIGHT FOR PA SWITCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 10W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf