Littelfuse V56ZT8PX2855
V56ZT8PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V56ZT8PX2855
Brief Description
VARISTOR 50V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
V56ZT8PX2855.pdf
Availability of V56ZT8PX2855
QUANTITY
V56ZT8PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V56ZT8PX2855
Internal Part NumberEIS-V56ZT8PX2855
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy10J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V56ZT8PX2855
Related LinksV56ZT8, V56ZT8PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V56ZT8PX2855 Details Description
Related parts for V56ZT8PX2855
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
POWER CABLE CE W/BRAKE 3M datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 690MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf