| Internal Part Number | EIS-V575LA40CP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 819V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 910V | |
| Varistor Voltage (Max) | 1001V (1.001kV) | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 575VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 230J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |