| Internal Part Number | EIS-V575LS80CPX10 | |
| Standard Package | 200 | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 819V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 910V | |
| Varistor Voltage (Max) | 1001V (1.001kV) | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 575VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 460J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |