Vishay Semiconductor/Diodes Division V60100CHM3/4W
V60100CHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V60100CHM3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60A 100V TO-220AB
Datasheet Download
V60100CHM3/4W.pdf
Availability of V60100CHM3/4W
QUANTITY
V60100CHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V60100CHM3/4W
Internal Part NumberEIS-V60100CHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V60100CHM3/4W
Related LinksV60100, V60100CHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V60100CHM3/4W Details Description
Related parts for V60100CHM3/4W
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
1.25MM M/M 50POS 30AWG 300MM datasheet.pdf