Vishay Semiconductor/Diodes Division V60D100C-M3/I
V60D100C-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
V60D100C-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SMPD
Datasheet Download
V60D100C-M3/I.pdf
Availability of V60D100C-M3/I
QUANTITY
V60D100C-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V60D100C-M3/I
Internal Part NumberEIS-V60D100C-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
PCN Assembly/OriginDD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageSMPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V60D100C-M3/I
Related LinksV60D10, V60D100C-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V60D100C-M3/I Details Description
Related parts for V60D100C-M3/I
FIXED IND 10UH 3.9A 23 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf