Littelfuse V625LT40AP
V625LT40AP picture photo
Mfg. Part Number
V625LT40AP
Brief Description
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V625LT40AP.pdf
Availability of V625LT40AP
QUANTITY
V625LT40AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V625LT40AP
Internal Part NumberEIS-V625LT40AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V625LT40AP
Related LinksV625L, V625LT40AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V625LT40AP Details Description
Related parts for V625LT40AP
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 210POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf