Vishay/Sprague 595D335X0016T2T
595D335X0016T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D335X0016T2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 0805
Datasheet Download
595D335X0016T2T.pdf
Availability of 595D335X0016T2T
QUANTITY
595D335X0016T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D335X0016T2T
Internal Part NumberEIS-595D335X0016T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)