| Internal Part Number | EIS-V625LT40APX2855 | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LT | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 900V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1000V (1kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1100V (1.1kV) | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 625VAC | |
| Maximum DC Volts | 825VDC | |
| Energy | 125J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |