Littelfuse V660LA10
V660LA10 picture photo
Mfg. Part Number
V660LA10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 940V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V660LA10.pdf
Availability of V660LA10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V660LA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LA10
Internal Part NumberEIS-V660LA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)972V
Varistor Voltage (Typ)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Max)1188V (1.188kV)
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LA10
Related LinksV660, V660LA10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LA10 Details Description
Related parts for V660LA10
CONN CONT BRUSH LT/HD 14-20 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.32A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 20.19MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf