Littelfuse V660LA100BPX2855
V660LA100BPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V660LA100BPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LA100BPX2855.pdf
Availability of V660LA100BPX2855
QUANTITY
V660LA100BPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LA100BPX2855
Internal Part NumberEIS-V660LA100BPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)940V
Varistor Voltage (Typ)1020V (1.02kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LA100BPX2855
Related LinksV660LA10, V660LA100BPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LA100BPX2855 Details Description
Related parts for V660LA100BPX2855
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 10 CONTAC datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CONN EDGE .050 200POS DR TH datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf