Littelfuse V660LA100BPX2855
V660LA100BPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V660LA100BPX2855
Brief Description
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LA100BPX2855.pdf
Availability of V660LA100BPX2855
QUANTITY
V660LA100BPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LA100BPX2855
Internal Part NumberEIS-V660LA100BPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)940V
Varistor Voltage (Typ)1020V (1.02kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LA100BPX2855
Related LinksV660LA10, V660LA100BPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LA100BPX2855 Details Description
Related parts for V660LA100BPX2855
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7.5VC DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 220POS .050" SMD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-PLCC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 350MA datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 6POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf