| Internal Part Number | EIS-V660LS100BP | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 940V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1020V (1.02kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1100V (1.1kV) | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 660VAC | |
| Maximum DC Volts | 850VDC | |
| Energy | 250J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |