Littelfuse V680LT100CPX2855
V680LT100CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V680LT100CPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V680LT100CPX2855.pdf
Availability of V680LT100CPX2855
QUANTITY
V680LT100CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V680LT100CPX2855
Internal Part NumberEIS-V680LT100CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1060V (1.06kV)
Varistor Voltage (Max)1130V (1.13kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts-
Energy520J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V680LT100CPX2855
Related LinksV680LT10, V680LT100CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V680LT100CPX2855 Details Description
Related parts for V680LT100CPX2855
STAINLESS STRAP datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V datasheet.pdf
WIREWAY 36" STEEL 12X6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf