Littelfuse V68ZA2PX2855
V68ZA2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V68ZA2PX2855
Brief Description
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V68ZA2PX2855.pdf
Availability of V68ZA2PX2855
QUANTITY
V68ZA2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V68ZA2PX2855
Internal Part NumberEIS-V68ZA2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V68ZA2PX2855
Related LinksV68ZA2, V68ZA2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V68ZA2PX2855 Details Description
Related parts for V68ZA2PX2855
CONN HDR VERT 34POS .100 LOW PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A PMDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
10MM LENS SEAL WASHER RTAINR datasheet.pdf