Honeywell Sensing and Productivity Solutions V7-1A27D8-207
V7-1A27D8-207 picture photo
Mfg. Part Number
V7-1A27D8-207
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW ROLL LEVER SP-NO 5A 250V 125V
Datasheet Download
V7-1A27D8-207.pdf
Availability of V7-1A27D8-207
QUANTITY
V7-1A27D8-207 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7-1A27D8-207
Internal Part NumberEIS-V7-1A27D8-207
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductHoneywell - MICRO SWITCH V7 Series
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV7
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque86gf
Release Force9gf
Pretravel0.112" (2.85mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.065" (1.7mm)
Operating Position0.803" (20.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7-1A27D8-207
V7-1A27D8-207 Details Description
Related parts for V7-1A27D8-207
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 28MM datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf