Honeywell Sensing and Productivity Solutions V7-1V39E9
V7-1V39E9 picture photo
Mfg. Part Number
V7-1V39E9
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPST 21A QC
Datasheet Download
V7-1V39E9.pdf
Availability of V7-1V39E9
QUANTITY
V7-1V39E9 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7-1V39E9
Internal Part NumberEIS-V7-1V39E9
SeriesV7
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating21A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque175gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.010" (0.25mm)
Overtravel0.050" (1.27mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7-1V39E9
Related LinksV7-1, V7-1V39E9 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
V7-1V39E9 Details Description
Related parts for V7-1V39E9
CONN HEADER .100 SINGL R/A 4POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SOT23 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUNCTION L TIMER 12VAC/DC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf