Littelfuse V715ZS05PX2855
V715ZS05PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V715ZS05PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 643V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V715ZS05PX2855.pdf
Availability of V715ZS05PX2855
QUANTITY
V715ZS05PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V715ZS05PX2855
Internal Part NumberEIS-V715ZS05PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts440VAC
Maximum DC Volts585VDC
Energy15.5J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V715ZS05PX2855
Related LinksV715ZS0, V715ZS05PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V715ZS05PX2855 Details Description
Related parts for V715ZS05PX2855
IC DUAL DCP + OPAMP 10K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 10GBPS 289-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FPC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
Connector Header 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf