Vicor Corporation V72A12C400BF
V72A12C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V72A12C400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12C400BF.pdf
Availability of V72A12C400BF
QUANTITY
V72A12C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12C400BF
Internal Part NumberEIS-V72A12C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12C400BF
Related LinksV72A12, V72A12C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12C400BF Details Description
Related parts for V72A12C400BF
KWIK KLIP "C" TYPE W/ADH 5/16" datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 10MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 15NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC 6UMLP datasheet.pdf
040 III PLUG ASSY 20P NAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf