Vicor Corporation V72A12H400BN
V72A12H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A12H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12H400BN.pdf
Availability of V72A12H400BN
QUANTITY
V72A12H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12H400BN
Internal Part NumberEIS-V72A12H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12H400BN
Related LinksV72A12, V72A12H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12H400BN Details Description
Related parts for V72A12H400BN
IC PWM CTRLR AC-DC CURR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 50V DO-214AA datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
ER 8C 8#12 PIN RECP LINE datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER DUAL datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 35 V datasheet.pdf