Vicor Corporation V72A12H400BS2
V72A12H400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A12H400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12H400BS2.pdf
Availability of V72A12H400BS2
QUANTITY
V72A12H400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12H400BS2
Internal Part NumberEIS-V72A12H400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12H400BS2
Related LinksV72A12, V72A12H400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12H400BS2 Details Description
Related parts for V72A12H400BS2
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 330 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE 2WIRE 19-26AWG CLEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 11.25V 30A 0603 datasheet.pdf