Vicor Corporation V72A15E400BL2
V72A15E400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A15E400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15E400BL2.pdf
Availability of V72A15E400BL2
QUANTITY
V72A15E400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15E400BL2
Internal Part NumberEIS-V72A15E400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W